By się zmotywować do nauki najlepiej po prostu określić dokładnie co zyskasz i jakich problemów unikniesz dzięki jego opanowaniu. Oto 10 ważnych powodów:

  • MUZYKA
  • NOWE TECHNOLOGIE
  • KA$A
  • PODRÓŻE
  • ZDROWIE
  • PEWNOŚĆ SIEBIE I ATRAKCYJNOŚĆ
  • MEGAMOCE
  • KREATYWNOŚĆ
  • DRUGIE ŻYCIE
  • POPRAWISZ SWÓJ POLSKI I ....MATEMATYKĘ

1 MUZYKA, FILM, KSIĄŻKA, TV

Każdy z nas siedział kiedyś w kinie i zamiast cieszyć się filmem bacznie śledził napisy by nie stracić wątku. Jednak dużo przyjemniej jest po prostu oglądać spojrzenia Charlize, Leonardo, czy podziwiać efekty specjalne, a do tego potrzebny jest angielski. Ponadto sporo tłumaczeń upraszcza różnego rodzaju gry słowne i często część żartów ginie bezpowrotnie.

Podobnie jest z muzyką. Nie ma to jak zrozumieć w końcu teksty swoich ulubionych piosenek, a nawet je zaśpiewać. Poza tym, dzięki swobodzie językowej, oglądasz międzynarodowe stacje telewizyjne i naprawdę wiesz co dokładnie powiedzieli o golach Lewandowskiego czy Twoim kraju za granicą. Z powodu różnic kulturowych sporo niuansów ginie w tłumaczeniach, ale prawda pozostaje dostępna dla tych wybranych, którym język oryginału nie jest obcy.

2 NOWE TECHNOLOGIE I INTERNET

Dzięki biegłości w języku angielskim, możesz swobodnie korzystać z ogromnych zasobów Internetu. Wreszcie rozumiesz te wszystkie komunikaty w okienkach komputera i instrukcje obsługi urządzeń (gdybyś je przypadkiem czytał ;) i Jesteś na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Niedługo brak znajomości języka będzie jak nieznajomość obsługi komputera.

3 KA$A

Pieniądze szczęścia nie dają, dają je dopiero zakupy. Znajomość języka angielskiego to dziś niemal konieczność przy ubieganiu się o pracę. Obecnie to język biznesu i biegłe posługiwanie się nim otwiera wiele możliwości. Jeśli marzy Ci się międzynarodowa kariera, opanowanie angielskiego jest pierwszym z kroków, który musisz wykonać. Jak pokazują badania przeprowadzone w Polsce przez Sedlak & Sedlak, wpływa on także na wysokość wynagrodzenia i np. sekretarki mówiące po angielsku zarabiają średnio 27% więcej.

Największe wzrosty występują na stanowiskach kierowniczych, gdzie płace dyrektorów ds. produkcji i głównych księgowych okazują się o 82% wyższe, jeśli władały językiem w stopniu bardzo dobrym w porównaniu do osób go nie znających. Nawet pracownik szeregowy zyskuje przeciętnie 150 PLN brutto, a specjalista 600 PLN miesięcznie i dlatego inwestycja w kurs języka może im sie zwrócić już po roku. Ponadto znajomość angielskiego to także oszczędności dzięki dostępowi do nieograniczonych zasobów wiedzy. Wiele naukowych publikacji, książek i czasopism, które po polsku są odpłatne, w języku angielskim jest darmowa.

4 PODRÓŻE

Podróżowanie staje się łatwiejsze, bezpieczniejsze i przede wszystkim, daje większą radochę. Potrafisz zapytać o hasło do Internetu i wiesz jak wymawia się WI – FI.

5 ZDROWIE

Cóż mamy cenniejszego niż zdrowie, a zdrowie to także sprawny mózg. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jego pobudzania jest nauka języków obcych. Rozwija pamięć, uczy wyobraźni, przynosi korzyści dla zdrowia i opóźnia starzenie. Z mózgiem jest trochę jak z mięśniami – nie uzyskasz wysportowanej sylwetki bez regularnych ćwiczeń. Jak pokazują badania naukowców z Toronto jedną z metod na opóźnienie choroby Alzheimera i utrzymanie sprawności intelektualnej jest właśnie nauka języków.

6 PEWNOŚĆ SIEBIE I ATRAKCYJNOŚĆ

Dużo łatwiej być pewnym siebie gdy wiesz nie tylko co, ale i jak chcesz to powiedzieć. Udowodniono naukowo, że osoby znające języki obce znacznie lepiej radzą sobie w stresujących sytuacjach. Po prostu szybciej znajdują rozwiązanie problemu, gdyż sprawniej wyłapują z otoczenia ważne informacje i efektywniej wykorzystują je w praktyce.

Język obcy poprawia także nasze zdecydowanie, gdyż podczas rozmowy jesteśmy zmuszeni do wyszukiwania zwrotów/rozwiązań pod presją czasu. Ponadto samo otoczenie, postrzega ludzi, którzy lepiej sie komunikują za pewniejszych siebie. Zresztą, trudno być pewnym siebie, gdy zastanawiasz się do cholery jak wymawia się to SCHEDULE czy THROUGHOUT.

Jeśli potrafisz płynnie mówić z fajnym akcentem stajesz się atrakcyjniejszą osobą, która ma fajną, przydatną i seksowną umiejętność.

7 MEGAMOCE

Mózg działa poprzez skojarzenia "sklejając" słowa z języka, którego się uczysz z ich tłumaczeniem, a to działanie doskonale zwiększa jego potencjał. Dla mózgu, przełączanie się między dwoma językami jest jak przełączanie między dwoma zadaniami, w rezultacie poprawiając Twoją zdolność do wielozadaniowości.

Oczywiście nauka języka obcego ma też ogromny wpływ na poprawę samej pamięci. Powiększamy nasz zasób słów tworząc nowe związki wyrazowe, dzięki temu łatwiej nam później zapamiętać - "podczepić" każdą inną, nową informację. Ponadto wyostrzają się nasze zdolności czytania, rozwiązywania problemów, a nawet negocjacji.

8 KREATYWNOŚĆ

Naukowcy twierdzą, że osoby wielojęzyczne stają się bardziej twórczy. Wynika to z faktu, że nauka języka to nie tylko ciągłe rozwiązywanie problemów, ale również samodzielne eksperymentowanie z nowymi słowami i zwrotami (nie zawsze pomyślnych "kombinejszyn z plażingiem" ;)) Zmusza nasz mózg do sięgnięcia po alternatywne słowa, gdy nie można sobie przypomnieć oryginalnych i w ten sposób, poprawia naszą zdolność do tworzenia wielu rozwiązań dla jednego problemu.

9 DRUGIE ŻYCIE

Goethe powiedział, ze mamy tyle żyć ile znamy języków. Opanowanie każdego z nich pozwoli Ci spojrzeć na świat z innej perspektywy. Staniesz się drugim sobą, tym zagranicznym. ;)

10 POPRAWISZ SWÓJ POLSKI, FRANCUSKI I ....MATEMTYKĘ

Kiedy uczysz się sprawdzając kolejne, nowe słowa w słowniku, poszerzasz też słownictwo w języku ojczystym. Poza tym, ponieważ mózg zmuszany jest by działać inaczej, rozwija szereg nowych umiejętności poznawczych. Dzięki temu, jak pokazują badania, wyniki w innych dziedzinach edukacji także ulegają poprawie. Poza zasobem słownictwa, poprawiamy min. czytanie ze zrozumieniem i ...zdolności matematyczne, a po opanowaniu jednego języka, każdy kolejny przychodzi znacznie łatwiej.

Młode pokolenie z komórką od kołyski dużo szybciej opanowuje języki, a Ty chyba nie chcesz zostać w tyle, więc czy możesz sobie pozwolić by nie znać języka?